Antoni Placid Gaudí i Cornet, miláček Barcelony a král secese
(25. června 1852 - 10. června 1926)

Antoni Placid Gaudí i Cornet se narodil 25. června 1852 jako syn kotláře v severošpanělském městečku Reus. Antoni Gaudí již jako žák projevoval silné výtvarné nadání. Vystudoval architekturu na universitě Escola Superior d´Arquitectura.
Právě svými neobvyklými stavbami přinesl originalitu Barceloně. Dílo Antoniho Gaudího má zcela zvláštní a osobitou tvář novodobého umění. Stavby a projekty katalánského architekta upoutávají nejen umělce, historiky a teoretiky, ale také obyčejné lidi, kteří se sjíždějí z celého světa, aby obdivovali jeho jedinečný přístup k architektuře.
Naprosto osobité a originální ztvárnění staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dělá z Barcelony město naprosto unikátní a osobité.
Gaudí je autorem slavné barcelonské katedrály Sagrada Familia.
Vymýšlel si a popouštěl uzdu své neobyčejné fantazii, která mu mimo jiné komplikovala život při studiu architektury. Brzy po škole už mohl realizovat to, za co byl při studiích hodnocen jako podprůměrný! Školu sice zakončil známkou výborný, ale výkres byl tak neotřelý, že ředitel údajně pronesl: "Nechali jsme absolvovat buď "blázna" nebo "génia"...."
Architekt Gaudí tvoří v Barceloně několik staveb najednou. Žije a dýchá architekturou a ve městě dokončuje nezvykle čistou secesní sérii staveb, kterou nemá žádná jiná metropole. Z mladého Gaudího, který si potrpěl na prvotřídní oblečení i společnost, je asketický muž zralého věku. Miluje obyčejné lidi a hlavně svou pompézně rozestavěnou katedrálu - Sagrada Familia, která jej vtáhla jako vír a pohltila veškerý jeho čas.
Gaudí se choval z dnešního pohledu vysoce ekologicky a při stavbě parku předešel filozoficky i takové velikány, jako byl Picasso a Miró. Gaudí o stylu, kterým vytvořil všechna geniální díla řekl "Práce je možná jen na principech spolupráce a ta je možná jen na základě lásky".

© BEAUTY & HAIR SALON GAUDÍ