KARNEVAL V RIO

Rio de Janeiro

Karneval v Rio de Janeiro je v Guinessově knize zapsán jako největší karneval na světě. Jedná se o největší brazilský svátek.

Vyslovíte-li „samba“ vybaví se Vám pravděpodobně velkolepé karnevalové oslavy v Riu de Janeiro plné monstrózní podívané a divokých rytmů samby, alegorických vozů, tanečníků, divokých pouličních večírků, přes přehlídky kostýmů pro psy až po extravagantní vystoupení a dalších vymožeností pro dosažení maximální okázalosti. Každoroční karnevalové průvody a účast v nich bere Brazílie velmi vážně.

Samba a Brazílie zkrátka patří k sobě a tvoří jakýsi nerozlučný celek.

Podle odhadů, tyto několikadenní okázalé festivaly pořádané po celé zemi, přinášejí Riu zisky kolem miliardy amerických dolarů (cca 25 miliard korun).

Tradice velí, že při slavnostním zahájení předává starosta klíče od města králi karnevalu – tlouštíkovi Momo. Letošní rok tomu tak ovšem nebylo, konzervativní a hluboce věřící starosta Marcelo Crivella se úvodního ceremoniálu nezúčastnil, neboť karneval označil za necudný a klíče předal kulturní tajemník Ria.  Součástí oslav bývá pořádán večírek v historickém centru Ria zvaný Bola Preta (Černá Koule), který standardně přiláká na milion slavících lidí oblečených v bílé a černé barvě.

Vrcholem karnevalových oslav je taktéž nejočekávanější událost – soutěžní přehlídky tanečních škol samby. Nejlepší taneční školy se v této soutěži prezentují v 75 minutovém originálním vystoupení obsahujícím minimálně šest alegorických vozů doprovázených tanečníky a hudebníky. Vítěz pak získává trofejní korunu šampióna a na rok se stává proslulou školou samby. Například ve čtvrti Madureira v Rio de Janeiro má základnu škola samby Portela, která má rekordních 21 titulů šampionky karnevalu, ale na ten nový 22. titul čekala 33 let, který letošní rok po tolika letech obhájila.

Každopádně právě samba je logicky uznána svou nejtypičtější formou za značku brazilství.

duben, 2017

Průvodce – Školy samby v Rio de Janeiro:

Guide to the Samba Schools in Rio de Janeiro:

http://rio-carnival.net/samba-school/samba-schools-rio-de-janeiro.php

© Dance Studio Gaudi